Regenerativní zemědělství je způsob hospodaření na zemědělské půdě, který v co největší míře začleňuje fungování přirozených ekosystémů do rostlinné i živočišné výroby. Jeho hlavními pilíři jsou minimální zpracování půdy a maximální podpora mikrobiálního života. Je to celostní přístup, který vnímá rostliny a půdní organismy jako jeden společný metabolický systém.
Regenerativní přístup k obhospodařování půdy se zaměřuje na obnovu přirozeného produkčního potenciálu půd, zvýšení biologické rozmanitosti, zlepšení koloběhu vody, ekosystémových vazeb a zvýšení odolnosti vůči klimatické změně. Důsledkem je nárust organické složky půdy a zlepšení zdraví a vitality pěstovaných plodin i samotné půdy.
V rostlinné výrobě je regenerativní zemědělství charakterizováno přímým setím. Půda se doporučuje zpracovávat jen v horní vrstvě horizontu cca 3 cm, kvůli likvidaci výdrolu předchozí plodiny, plevelů a reziduí. Hlubší zpracování se provádí biologickou cestou, tedy co největším využíváním a začleněním meziplodin do osevního postupu.
Většina zemědělské půdy u nás trpí určitým stupněm degradace. Zatím co v půdě uhlík schází, ve vzduchu je ho nadbytek. Obrovskou výhodou regenerativního zemědělství je jeho velký potenciál zvrátit klimatickou změnu a oteplování planety.
Zachovejme půdu a planetu pro další generace!
Odkazy na odbornou literaturu a vzdělávací pořady, semináře, filmy, reportáže: