V tomto článku Vám chceme představit, jak se dá použít jedinečný systém KELLY na zpracování strniště a následnou likvidaci výdrolu pšenice, řepky, kukuřice či slunečnice, a to bez mulčování klasickým mulčovačem, což je energeticky velmi nákladná operace. Systém KELLY zvládne vše – položí všechny stébla či palice, urychlí rozklad posklizňových zbytků a přeruší kapilaritu. Dle zvoleného typu pracovních řetězů může dojít také zároveň k celoplošnému mělkému podřezání plevelů. S tímto systémem zvládnete efektivně zpracovávat strniště se spotřebou nafty 2,5 až 4 l/ha. Stroje KELLY splňují půdoochrannou funkci, proto jsou ideální také pro pozemky ohrožené erozí. Používání strojů KELLY Vám pomůže s obnovou kvality půdy, zlepšení její struktury a naplnění podmínek DZES o zachování organické hmoty na povrchu a hlavně Vám ušetří spoustu nákladů.
Samotné zpracování strniště probíhá následovně:
Dne 23.7.2023 proběhla sklizeň pšenice, sláma byla rozdrcena a ponechána na pozemku. Ihned po sklizni proběhla první mělká podmítka systémem KELLY. Tímto přejezdem došlo k přerušení kapilarity, tedy k zamezení dalšímu výparu vláhy. Taktéž došlo k „zaprášení“ semen výdrolu a případných semen plevelů, čím došlo k aktivaci klíčení. Veškerá organická hmota zůstala na povrchu a vytvořila ochranný mulč. Mulč zabránil nadměrnému přehřívání půdy působením vysokých letních teplot a omezil výpar vody. Pro klíčící semena se tak vytvořilo vlhké mikroklima, což urychlilo jejich vzcházení.
Toto první zpracování strniště lze s úspěchem zvládnout za 2,5 l/ha.
Dne 18.8.2023 (za 25 dní) jsme provedli druhé zpracování strniště systémem KELLY se spotřebou pouze 3 l/ha. Vzešlé rostliny výdrolu a plevelů jsme zlikvidovali celoplošným uříznutím v hloubce cca 1 cm. Vzhledem k opětovnému mělkému zpracování zůstala veškerá organická hmota na povrchu a všechny rostliny okamžitě zaschly. Po tomto přejezdu je nutné co nejrychleji zaset pole, aby došlo k ozelenění a celoplošnému pokrytí půdy.
Na obrázku je vidět, že pole bylo krásně zelené. Stejně tak je vidět, že i po druhém zpracování zůstává všechna organická hmota na povrchu, která stále tvoří ochranný mulč.
Následně jsme na jeden pozemek vyseli směs meziplodin a na druhý pozemek řepku. Ani v jednom pozemku nenaleznete jedinou rostlinu pšenice. Vše zlikvidováno pouze mechanicky s celkovou spotřebou nafty 5,5 l/ha a bez použití chemie. Jedná se o ekologické pozemky.
Velmi důležité je, že neproběhla hluboká podmítka, která by uložila semena výdrolu a plevele do hlubších vrstev půdy. Hluboko uložená semena nevyklíčí hned, ale zůstanou v půdě čekat i několik let až se zase dostanou blíže k povrchu a pak zaplevelují nově zakládané porosty. Právě mělká podmítka systémem KELLY zabránila uložení semen, přinutila je ihned vyklíčit a při druhém zpracování vzešlé rostliny zničila.
Přestože došlo k mechanické likvidaci výdrolu a plevelů dvěma přejezdy KELLY máme pořád zachovány všechny důležité faktory:
- přerušená kapilarita
- celoplošný pokryv půdy rostlinnými zbytky, které tvoří ochranný mulč, jenž chrání půdu před zvýšeným odparem z důvodu vysokých letních teplot
- nedošlo k vysušení půdy nadměrným zpracováním
- kořeny rostlin zůstali v půdě, čímž pomáhají se vsakováním povrchové vody a zároveň nehrozí eroze ani při velmi vydatných srážkách
- ochrana také před větrnou erozí
30 dní od zasetí je na porostech meziplodin a řepky olejné s pomocnými plodinami krásně patrné, že nemají sebemenší problém vzcházet v mulči z posklizňových zbytků, který je tam stále i po dvojím zpracování a pomáhá tvořit mikroklima pro klíčení a vzcházení.