Pro inspiraci chceme uvést, v čem tkví základní a zásadní ochrana půdy před erozí a jakým způsobem regenerativní přístup k hospodaření na půdě přispívá ke snižování rizika eroze a lepšímu hospodaření se srážkovou vodou v půdním profilu.
Na příkladu pozemku, který je druhým rokem v režimu „eko-rege“, tj. regenerativní přístup v ekologickém režimu, krátce zdokumentujeme o čem je ochrana půdy před erozí. Na tomto pozemku byla bohatá meziplodinová směs.
V nedávných dnech s nadměrnými srážkami došlo k nemilé situaci, kdy v oblasti, kde hospodaříme, Velká nad Veličkou, během čtyř dnů spadl celkový úhrn 260 mm srážek. Na pozemku, který je druhým rokem v režimu regenerativního přístupu pěstování, by problém vůbec nenastal, bohužel okolní pozemky a krajina nejsou na takovéto situace připraveny.
Co se tedy stalo? Z lesních cest se staly potoky, které se pak prohnaly i přes asfaltové komunikace. K tomu se přidal i povrchový odtok z polí nad naším pozemkem a nastal problém. Přes náš pozemek se začala valit voda proudem, který vypadal, jako kdyby tam tekl potok.
Pozemek byl těsně po ukončení meziplodinové směsi operací ultra plytké podmítky diamantovým podmítačem KELLY.
Následně byl zaset secím strojem Horizon DSX 6m pro přímé setí.
Setí bylo provedeno 3 dny před nečekanou zkouškou odolnosti vůči vodní erozi.
(Ilustrační obrázek)
Vraťme se tedy k podstatě. Přes pozemek se rozlil přibližně 10 m široký proud vody. My jsme byli zděšeni a očekávali značnou škodu z pohledu eroze půdy. Minimálně hodně hlubokou erozní rýhu.
Když voda opadla a přestala téct po pozemku přišel okamžik mírného zadostiučinění. Bylo zřejmé, že došlo jen k velmi malému poškození vodní erozí.
Díky šetrnému přístupu a nekypření zbytečně hluboko do profilu, jenom přibližně 1 cm a hustému kořenovému systému po meziplodinové směsi byla ztráta ornice na postižené části pozemku téměř nepatrná. Nevznikla žádná erozní rýha, kterou by bylo nutné odstraňovat. Také nám na pozemku nikde nezůstala stát voda.
Co z toho vyplynulo? Teď už jsme si jistí, že poškozování přirozené pórovitosti půdy hlubokým kypřením zpomaluje vsakování vody. A taky jsme si jisti, že mít meziplodinovou směs, neboli bohatý kořenový systém jsou v případě nenadálých srážkových událostí tou nejlepší ochranou před vodní erozí. Voda sice odnesla část vrchní vrstvy ornice, ale nevymlela a nevzala sebou významnou část našeho půdního profilu.
Kdybychom byli všechnu kořenovou hmotu a rostlinné zbytky zapracovali do půdy a narušili její strukturu a pórovitost, určitě bychom museli řešit i srovnávaní neboli zahrnování erozní rýhy. Bílé, stále pevně zachycené kořeny a rostlinné zbytky ukončené meziplodinové směsi nám pomohli výrazně snížit erozní smyv půdy z našeho pozemku.
Pro zajímavost přikládáme také fotku z pozemku, kde ještě bylo potřeba udělat hlubší kypření a předseťovou přípravu. Voda z obecní cesty a příkopu zde zanechala kupy ornice a odhalila hloubku zpracování radličkovým kypřičem.
Jednoduše, mechanicky rozbitá struktura půdy a rozdílná objemová hmotnost půdy dvou vrstev zpracování způsobily, že došlo k přemočení vrchní vrstvy, sníženému zasakování a nefunkční pozůstatek kořenové zóny nebyl schopen odolávat energii tekoucí vody, i když jde na první pohled o rovný pozemek.
Voda která se na náš regenerativní pozemek valila z cesty, byla tak silná, že dokázala poškodit asfaltovou komunikaci těsně nad naším pozemkem.
Náš pozemek to zvládl podstatně lépe než asfaltová komunikace.